Sensommer og efterår er lig med svampetid, og selvom jeg ikke selv er den store svampejæger – jeg ved simpelthen for lidt om de forskellige sorter til, at jeg tør begive mig ud i den slags glæder – så er jeg vokset op med masser af svampeture, for jeg har både en svampekyndig mor og ikke mindst en onkel, der er helt på hjemmebane, når det kommer til de spiselige juveler i skovbunden.
Denne her skønne flødesauce, som vi spiste til en portion frisk pasta forleden dag, er lavet på en bakke smukke, gule kantareller, men jeg må indrømme, at de er købt på torvet, for lige netop kantarellen er en særlig lækker og aromatisk svamp og svampejægere røber yderst sjældent gemmestederne, så det er ikke så tit, at man er heldig at finde dem, medmindre man bor på eksempelvis Læsø, hvor jeg husker, at kantarellerne blev solgt i massevis langs vejene.
Udover kantareller tilsatte jeg 4-5 helt almindelige markchampignons – en rest jeg havde liggende. De bidrog med lidt ekstra fylde til saucen, men tog hverken fokus eller smag fra de skønne kantareller og så blev den rest brugt. Ønsker man en ren kantarel-flødesauce, bruger man selvfølgelig udelukkende den slags svampe, men saucen tager bestemt ikke skade af lidt forskellige svampe – de let krydrede og fine kantarelnoter skal nok smage igennem under alle omstændigheder.
Jeg valgte at holde krydringen på et minimum, netop for at få mest mulig smag af kantareller i saucen og brugte derfor kun lidt salt, peber og et nip timian. Og apropos saucen, så er den lavet på piskefløde, der er kogt let ind – simple retter kræver gode råvarer og når vi spiser kantareller, synes jeg ikke, at der ikke spares på noget. Vi spiste en stor portion grøn salat ved siden af og den rige sauce sætter desuden sin egen begrænsning for, hvor store mængder der kan indtages, men saucen kan fint kan laves med madlavningsfløde for et lettere alternativ.
Desuden kan man sparke til fedtprocenten ved i stedet at anvende en bakke fedtfattig friskost – naturel eller med krydderurter, i stedet for fløde. Det giver en lettere og dejlig cremet sauce, som er skøn til pasta. Jeg laver ofte den slags saucer og fylder dem med svampe, forårsløg, peberfrugter eller lignede, men til årets første kantareller blev det altså flødesauce.
Pasta med kantareller
Ingredienser
- 100 gr bacon i tern
- 1 bk kantareller (75-100 gr)
- 100 gr champignons
- 0,5 bdt forårsløg (skåret i tynde ringe)
- 1 tsk sennep
- 1 tsk tørret timian
- 2,5 dl piske- eller madlavningsfløde
- 2 pk frisk pasta (ca 500 gr)
- salt og peber
Fremgangsmåde
- Steg bacontern sprøde på en varm pande og lad dem afdryppe på et stykke køkkenrulle.
- Børst kantarellerne fri for eventuelle jordrester og del dem i halve eller kvarte, hvis de er store. Rengør champignons og skær dem i kvarte.
- Kom svampene på panden og sauter dem i baconfedtet.
- Tilsæt forårsløg og steg et par minutter. Tilsæt herefter sennep, timian og fløde og lad det koge et par minutter, til saucen tykner. Krydr med salt og peber.
- Kog pastaen efter anvisning på pakken og lad den afdryppe.
- Server den friskkogte pasta med svampesaucen og evt. et drys persille.
- Evt. rester kan gemmes på køl i 1-2 dage. Retten er ikke fryseegnet.

16/6 fandt vi de første kantareller (midtjylland) , så de er kommet , det blev til 450 g , så opskriften blev uden champingon det smagte perfekt til frisk pasta .
Og meget nem at lave.
Brian – Det var godt nok tidligt – heldige jer. Jeg synes, de første plejer at dukke op omkring juli, men nu får vi jo både vand og varme, så jeg krydser fingre for, at vi også snart kan finde nogle kantareller 😀